USŁUGI
Stomatologia zachowawcza
PROTETYKA
WYBIELANIE
CHIRURGIA
HIGIENIZACJA
STOMATOLOGIA DZIECIĘCA
Stomatologia zachowawcza - podstawowa opieka stomatologiczna
To leczenie próchnicy zębów. Z tym właśnie problemem pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych.
Małe ubytki próchnicowe wymagają leczenia jednoetapowego, tzn. na jednej wizycie opracowany ubytek zastępowany jest światłoutwardzalnym materiałem kompozytowym lub kompomerowym. Materiały te umożliwiają wierne odtworzenie kształtu i koloru zęba. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, nie są więc bolesne.
Głębokie ubytki próchnicowe doprowadzają jednak do całkowitej destrukcji twardych tkanek zęba i powstawania stanów zapalnych. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie leczenia endodontycznego ( kanałowego ) pod kontrolą RTG.
Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie zachowawcze zapobiega więc dalszym powikłaniom:
– dolegliwościom bólowym
– złamaniom
– utracie zębów
Dlatego tak istotna jest profilaktyka i kontrolne przeglądy stomatologiczne ( co 6 miesięcy u dorosłych i co 3-4 miesiące u dzieci ). Więcej informacji na temat profilaktyki w linku poniżej.
Higienizacja - Profilaktyka
Istotnym elementem naszej pracy z pacjentem są zabiegi higienizacyjne. Polegają one na usunięciu złogów nazębnych: kamienia i osadu. Przy tych zbiegach, wykorzystywane są :
SKALER ULTRADŹWIĘKOWY EMS
To urządzenie umożliwiające usunięcie twardych złogów nazębnych (tzw. skaling), zarówno w obszarze nad-, jak i poddziąsłowym. Kontakt drgającej z dużą częstotliwością końcówki skalera z kamieniem nazębnym powoduje przeniesienie wibracji na złogi, co prowadzi do ich odłamania z powierzchni zęba. Podczas pracy urządzeniem wydzielana jest duża ilość ciepła, stąd jest ono wyposażone w system chodzenia, co dodatkowo prowadzi do powstania zjawiska kawitacji. Dzięki temu dochodzi do redukcji flory bakteryjnej w kieszonkach dziąsłowych.
PASTY POLERSKIE
Umożliwiają wygładzenie i wypolerowanie powierzchni zęba po wykonanym wcześniej skalingu przy pomocy specjalnych gumek i szczoteczek. Po takim zbiegu powierzchnia zęba nie jest już chropowata, dzięki czemu nowe osady powstają znacznie wolniej, a pozostaje uczucie czystych i gładkich zębów.
PIASKARKA EMS AIR-FLOW HANDY 2+
Piaskowanie to zabieg wykorzystywany w walce z płytką nazębną, osadami z papierosów, kawy i herbaty wywołującymi przebarwienia zębów. Ułatwia on oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, a więc osadów z przestrzeni międzyzębowych, zagłębień i bruzd zębów. Podczas piaskowania wykorzystuje się strumień składający się z maleńkich cząsteczek dwuwęglanu sodu, sprężonego powietrza i wody. Po zabiegu zęby są zabezpieczane pastą fluorową, co zapobiega wystąpieniu ewentualnej nadwrażliwości.
Standardowo zabiegi higienizacyjne powinny być przeprowadzane co pół roku. Osobną grupę pacjentów stanowią osoby z zapaleniem przyzębia (parodontozą), u których zabiegi te muszą być częstsze. W takich przypadkach pacjentom przedstawiany jest indywidualny plan leczenia.
PROTETYKA
Zajmujemy się odbudową protetyczną zębów ( korony, inlaye, onlaye, licówki ), jak i uzupełnianiem braków zębowych ( mosty, protezy ).
KORONY
Korony protetyczne są stosowane tylko w tych przypadkach, w których odbudowa materiałem kompozytowym czy pośrednia (inlay, onlay) mogłyby być niewystarczające, niosące ze sobą ryzyko złamania zęba. Jest to bardzo trwała rekonstrukcja, poprawiająca funkcjonalność zęba i estetykę, jedyna w przypadku jego dużego urazu, czy patologicznego starcia. Korony wykonywane są z porcelany (tzw. pełnoceramiczne) lub porcelany na podbudowie metalowej.
MOSTY
Most umożliwia dostawienie brakującego zęba przy wykorzystaniu dwóch zębów sąsiadujących z luką (filarów). Po ich oszlifowaniu, zostają na nich osadzone korony protetyczne wraz z „doczepionym” brakującym zębem. Tego rodzaju odbudowy wykonywane są z porcelany. Wyjątkiem są mosty adhezyjne, wykonywane z kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym, w których filarami są wypełnienia w zębach sąsiadujących z luką. Zaletą takich mostów jest brak konieczności szlifowania zębów. Są one jednak słabsze i umożliwiają dostawienie tylko pojedynczego braku zębowego.
LICÓWKI
Licówka może być wykonana:
z pełnej ceramiki
z kompozytu -metodą bezpośrednią- czyli w gabinecie (np.licówki ProVeneer)
metodą pośrednią- czyli za pośrednictwem laboratorium protetycznego
PROTEZY
To ruchome uzupełnienia większych braków zębowych, stosowane w przypadkach gdy wykonanie mostu jest już niemożliwe. Wykonujemy zarówno protezy szkieletowe (oparte na zatrzaskach, zasuwach, teleskopach) jak i protezy osiadające akrylowe: częściowe i całkowite.
PEDODONCJA-LECZENIE DZIECI
Zapraszamy na wizyty stomatologiczne także najmłodszych pacjentów. Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób zębów u dzieci oraz młodzieży.
Leczenie zębów mlecznych
Zęby mleczne powinny pozostać w jamie ustnej dziecka zdrowe lub wyleczone do czasu naturalnej wymiany uzębienia. Przedwczesna ich utrata może być przyczyną zaburzeń wzrostu kości, utrudnionego wyrzynania zębów stałych oraz nieprawidłowości zgryzowych: stłoczeń i zaburzeń zgryzu. Dlatego też należy przyprowadzać dziecko na wizyty kontrolne do stomatologa, a w razie wystąpienia choroby próchnicowej, wdrożyć odpowiednie leczenie.
Metody leczenia
Wybór metody leczenia jest zawsze uzależniony od stopnia współpracy małego pacjenta ze stomatologiem. Pierwsza wizyta nazywana jest adaptacyjną i ma na celu przyzwyczajenie dziecka do gabinetu, zapoznanie go z medyczną aparaturą, personelem i przełamanie psychicznej bariery jaką jest strach przed dentystą. U małych dzieci, często pozwalających na bardzo krótkie procedury, stosujemy zbiegi impregnacji roztworem azotanu srebra. Zabiegi te są całkowicie bezbolesne i umożliwiają zatrzymanie procesu próchnicowego. U dzieci starszych leczenie zębów mlecznych przebiega podobnie do leczenia zębów stałych, tzn. polega na usunięciu próchnicy i założeniu wypełnienia, a w razie konieczności również na leczeniu kanałowym. Stany zapalne miazgi w zębach mlecznych mogą być przyczyną dolegliwości bólowych, opuchnięć, a nawet stanów gorączkowych u dzieci. Dlatego im wcześniej dziecko zostanie przyprowadzone do stomatologa, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju powikłań.
Materiały stosowane do leczenia zębów mlecznych
Najczęściej do wypełnień zębów mlecznych stosujemy materiały glassjonomerowe i kompomerowe. Dzieci mają dodatkowo możliwość wyboru koloru wypełnienia i obejrzenia leczonego zęba na ekranie przy pomocy kamery wewnątrzustnej.
MA-DENTICA
GABINET STOMATOLOGICZNY
ul. Kunickiego 10A/I 54-616 Wrocław
Godziny otwarcia:
wt, śr, czw 14:00-20:00 pt 9:00-14:00
przyjmujemy płatności kartą i gotówką